tubitak_logo

 Batarya Elektrik Enerjili Araç 

Elektromobil  

Avrasya Üniversitesi Yarışma Takımı

AVÜTEAM

elektro_logo
DSC_0028

Yarışlara Kalan Süre

2015/08/06 10:03:26

Yarış Kimliği

Avrasya Üniversitesi

Takım Adı: AVÜTEAM

Araç Adı: Fırtına

Fırtına’nın Oluşum Süreci

Bu yazı Fırtınanın soyut aşamadan çıkıp somuta doğru yol alışının öyküsüdür.

Elektromobilimizin ilk temelleri Okulumuzun Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı olan Rıfat Benveniste’nin bu projeler ile ilgilenme sürecinde atıldı. Fikir kıvılcımının çıkışını şu anda da bizimle birlikte hala çaba sarf eden hocamız atmıştır. Bu projelere okulumuzun öğrencilerini katma isteği oldukça fazlaydı. Bir gün Üniversitemizin Kurucusu olan sayın Dr. Ömer Yıldız ile birlikte üniversitemizi tanıtma amaçlı katılacakları bir televizyon programına hazırlanırken sohbet esnasında hocamız bu projeden bahsetmiş, kurucumuz Sn. Dr. Ömer Yıldız proje için çok heyecanlanmış öğrencilere maddi ve manevi her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirtmiştir.
   Bu konuşmanın ardından Rıfat Hocamız gönüllülük esasına dayalı olan toplantılarla öğrencilerimize çeşitli anlatımlarda bulunmuş ve öğrencilerimizi elektromobil konusunda aydınlatmıştır. Bu projeyi sahiplenen, sahiplenmek isteyen öğrenci arkadaşlarımız bu konu ile ilgili araştırmalara başlamışlardır. Ne yazık ki bu söyleşinin yaz dönemine denk gelmesi projenin sadece araştırma ve hazırlık aşamasında kalmasına neden olmuştur. Aslında bu hazırlık belki de bizim için en gerekli durumdu. Sn. Rıfat hocamız, Sn. Kurucumuz ve parlak fikirli değerli arkadaşlarımız bu proje için toplantılara katılmış, projeyi önceden yapan arkadaşlarla görüşmüş, yarışı izlemeye gitmiş orada da  proje hakkında somut örnekler ve değerli deneyimler edinmişlerdir.
Bu öğretim yılının başında okulda yapılan konferansla öğrencilerimiz bilgilendirmiştir. Farklı bölümlerde olan öğrencilerinde  ilgi gösterdiği proje için ilk toplantı Ekim ayında yapılmıştır. Toplantılarımız belirli gün ve saatlerde sürekli olarak yinelenmiştir. Toplantılara ilgi, katılım, projeyeyle ilgilenme durumlarına bağlı olarak bir grup oluşturulmuştur.
Grup içi etkileşimini arttırma amaçlı çeşitli hem eğlenmeye hem de öğrenmeye yönelik aktiviteler düzenlenmiştir. Böylece grup içi sosyal bağlar kuvvetlenmiştir.
 Bundan sonra ki süreçte gerekli parçalar, aksamlar tespit edilip bunlarla ilgili Ar-Ge çalışmaları yürütülmüştür. Parça temini için Trabzon içi ve dışı çeşitli firmalarla etkileşimde bulunulmuştur.
Arabamızın şasesini montajladıktan sonra grubumuza ve arabamıza bir isim vermediğimizi fark ettik. Bununla ilgili grup içerisinde çok farklı isimler bulduk. Bu isimler bazen komik, bazen farklı, bazen uçuktu fakat sonucunda grubumuzun adını Avü Team olarak kararlaştırdık. Avü Team araba ismi için net bir karara varamayınca 3 isim için okulumuzun sitesine bir anket açtık. Anket sonuçlarına göre Fırtına ismini belirledik.
Avü Team olarak Fırtına isimli aracımızın parça montajlarını da bitirdik sayılır şu ana kadar geldiğimiz noktada arabamızın çoğu parçasının montajı bitmiş ve hala beklediğimiz bir kaç parçamız bulunmakta. Bunun sebebi öğrencilerin projelerine destek olma konusunda yeterli duyarlılıkta olmayan bazı sanayi kuruluşlarıdır.
Devam etmekte olan projemizde emeği geçmiş ve halen canla başla çalışan ekip arkadaşlarımın adına bize projeye başlama esnasında ve sonrasında zorluk yaşadığımız olmayacak bitmeyecek yapamayacağımız  dediğimiz her noktada yardımcı olan özellikle Rıfat hocamız ve ardından Kurucumuz Sn. Dr. Ömer Yıldız’a teşekkür ederiz.
AVÜTEAM

Çalışmalarımızdan Görüntüler

Takım Üyeleri

Adı SoyadıGöreviBölümü
Yrd.Doç.Dr.Rıfat BENVENİSTEAkademik Danışman/Proje YöneticisiElektrik-Elektronik Müh.
Fatih LEMAHMUTOĞLUTakım Kaptanı / SürücüElektrik-Elektronik Müh.
Hayati ÇAKIRTakım Kaptan Yardımcısı/MuhasebeElektrik-Elektronik Müh.
Burak Lütfi Ziya KÖSEYedek SürücüElektrik-Elektronik Müh.
Murat YAZICIMotor TasarımıElektrik-Elektronik Müh.
Abdullah BOZKIRMotor SürücüsüElektrik-Elektronik Müh.
Abdulbaki TOPSAKALParça Temini Elektrik-Elektronik Müh.
Ali ÇOBANParça Temini Elektrik-Elektronik Müh.
Merve SÖZENAraştırma Ve DökümantasyonElektrik-Elektronik Müh.
Doğuhan DEMİRAraştırma Ve DökümantasyonElektrik-Elektronik Müh.
Yasin TOPÇUAraştırma Ve DökümantasyonBilgisayar Müh.
Cansu ÜNALAraştırma Ve DökümantasyonElektrik-Elektronik Müh.
Tayfun Yılmaz ALBAYRAKAraştırma Ve DökümantasyonElektrik-Elektronik Müh.
Ahmet SEVİMAraştırma Ve DökümantasyonElektrik-Elektronik Müh.
Uğur SALTIParça Temini Elektrik-Elektronik Müh.
Harun BABACANTeknik ÇizimMakine Müh.
Osman KOÇTeknik ÇizimMakine Müh.
Tolga ÜnalTeknik HesaplarMakine Müh.
Sefa KAZIKTeknik HesaplarMakine Müh.
Tolga ADIGÜZELTeknik HesaplarMakine Müh.